Skąd sprowadzić samochód

Chcąc kupić samochód często decydujemy się na auto używane. W dobie Internetu łatwo znaleźć dziesiątki czy nawet setki ogłoszeń pasujących do wymagań danego klienta. Do wyboru mamy portale ogłoszeniowe ogólno branżowe (zamieszczające ogłoszenia różne, w tym motoryzacyjne) oraz specjalistyczne serwisy zamieszczające tylko ogłoszenia motoryzacyjne. Poza ogłoszeniami z kraju znaleźć można liczne ogłoszenia zagraniczne, dające możliwość sprowadzenia samochodu z zagranicy. Ogłaszają się prywatni sprzedawcy oraz wielkie komisy. Tak w Polsce jak i za granicą trzeba jednak uważać na oszustów.

Niemcy są najbliżej

Skąd sprowadzić samochódJeśli zastanawiamy się skąd sprowadzić auto to pierwszą opcją będą niemieckie komisy samochodowe. Niemcy od dawna kojarzone są z handlem autami używanymi. Z racji bliskości oraz ogromnego rynku to właśnie z tego kraju przyjeżdża do Polski najwięcej używanych aut. Również do Niemiec najczęściej jeżdżą nie tylko pośrednicy, ale również osoby prywatne poszukujące auta dla siebie, rodziny czy znajomych. Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić ogłoszenia, które nas interesują. W przypadku ogłoszeń tylko z podanym adresem jest to praktycznie niemożliwe. Lepiej jest, gdy możemy zadzwonić i dowiedzieć się czegoś więcej o ofercie. Niestety te najlepiej wyglądające oferty często są tylko wabikami na klientów. Na miejscu może się okazać, że samochód, który nas interesował został już sprzedany (o ile istniał), a handlarz będzie zachęcał do zapoznania się z resztą oferty.

Należy uważać na oszustów sprzedających samochody wadliwe, powypadkowe czy wątpliwego pochodzenia. Jeżeli nie znamy się na motoryzacji lepiej udać się do wielkich komisów posiadających renomę lub kupować u prywatnych właścicieli. Wiele komisów czy giełd, zwłaszcza w najpopularniejszych lokalizacjach, oferuje towar wątpliwej jakości. Są one często prowadzone przez obcokrajowców czy naturalizowanych Niemców.

Inne kraje cieszące się zainteresowaniem

Niemcy nie są naturalnie jedynym krajem Europy Zachodniej, skąd możemy sprowadzić samochód. W Europie mamy do wyboru jeszcze kilka państw, gdzie znajdziemy używane samochody w dobrej cenie. Pod tym względem dużo do zaoferowania mają: Holandia, Belgia czy Luksemburg. Są to bogate kraje, w których nie brakuje osób pozbywających się aut po kilku latach użytkowania. Samochody są garażowane, serwisowane i zadbane. Niestety również tam możemy spotkać nieuczciwych handlarzy sprzedających auta powypadkowe, z ukrytymi wadami, cofniętymi licznikami czy wątpliwego pochodzenia. Gorzej wygląda także sprawa transportu, gdyż im dalej (więcej kilometrów od Polski) tym drożej.

Skąd najczęściej sprowadzamy auta?

Samochody trafiają do Polski z różnych państw. Poniżej kraje, z których sprowadza się auta najczęściej (z komisów lub od prywatnych właścicieli):

  • Niemcy
  • Holandia
  • Belgia
  • Austria
  • Francja
  • Luksemburg
  • Szwajcaria
  • Włochy
  • Anglia