Autokomis zagraniczny czy polski?

W poszukiwaniu samochodów używanych bardzo często udajemy się do komisów. Wiele z nich zamieszcza szereg ogłoszeń dotyczących ich oferty na portalach internetowych. Takie serwisy ogłoszeń motoryzacyjnych zaoszczędzą nam wielu godzin sprawdzania kolejnych ofert i pozwolą wybrać te najciekawsze. Jednak, gdy chcemy kupić samochód musimy go dokładnie zobaczyć. Udając się do komisu czy na giełdę istnieje większe prawdopodobieństwo, że gdy wybrana oferta nas nie zadowoli znajdziemy jakąś inną. Jednak zawsze trzeba być ostrożnym i czujnym, bez względu na to czy jest to komis polski czy zagraniczny.

Polskie komisy samochodowe: zalety i wady

Autokomisy zagraniczneW porównaniu do komisów zagranicznych, choćby nawet autokomisów w Belgii, zaletą polskich komisów samochodowych jest ich bliskość. Takie komisy znajdują się nawet w mniejszych miastach czy miejscowościach, dlatego do najbliższego komisu samochodowego może być kilka, kilkanaście, góra kilkadziesiąt kilometrów. W przypadku komisów zagranicznych do przebycia może być od kilkudziesięciu do kilku tysięcy kilometrów. Kupując samochód w Polsce unikamy też kilku opłat związanych ze sprowadzeniem samochodu (opłaty wynikające z transportu czy rejestracji, np. opłata za tłumaczenie dokumentów).

Jeżeli chodzi o wady to w polskich komisach możemy znaleźć wiele samochodów posiadających liczne wady (naturalnie zamaskowane), cofnięte liczniki czy auta powypadkowe. Bez dokładnego sprawdzenia stanu technicznego i prawnego auta nie ma sensu ryzykować kupna, ponieważ na tej loterii można zdecydowanie przegrać. Także ceny niektórych samochodów mogą być nazbyt wygórowane w stosunku, do jakości oferowanego produktu. Sporą część oferty stanowią gorszej jakości stare auta kupowane hurtowo w Niemczech i innych krajach Zachodniej Europy.

Zalety i wady zagranicznych komisów

W zagranicznych autokomisach możemy znaleźć więcej nowszych aut. Samochody mogą też być w lepszym stanie technicznym. Auta najbardziej zdezelowane, powypadkowe i charakteryzujące się innymi poważnymi wadami często trafiają na eksport. Niestety również w zagranicznych komisach samochodowych nie brakuje przysłowiowych “kotów w worku”. Najlepiej zwracać uwagę na renomę komisu. W licznych komisach i na giełdach sprzedawane są samochody niskiej jakości, powypadkowe, a nawet kradzione (podobnie jest w Polsce).

Zaletą sprowadzenia samochodu z zagranicy może okazać się cena, ale jednocześnie należy baczną uwagę zwrócić na stan auta. Bez specjalisty lepiej nie jechać do komisu (czy to polskiego czy zagranicznego). Jeżeli chodzi o wady to z punktu widzenia polskiego kupującego zaliczymy do nich transport (nawet kilka tysięcy kilometrów) oraz opłaty, które trzeba ponieść po sprowadzeniu auta do kraju. Dlatego w ogólnym rozrachunku takie auto może być droższe niż jego odpowiednik kupiony w Polsce.